Ekonomický děs s tváří Globalizace

8. března 2016 v 19:24 | Terry |  Úvahy
Jak tak procházím nákupním centrem, všímám si samých nových obchodů, které lákají lidi na mnohé slevy a zahraniční název. Bohužel, tohle veše má negativní dopad na český trh a ekonomiku.
Jen se nad tím zamyslete, kdy naposledy jste viděli minimálně 3 české obchody vedle sebe?


Čeští trhovci jsou vytlačováni mezinárodními řětězci, kteří nejsou vesměs v ničem originální.
Zkuste si teď představit jakýkoliv obchod, úplně jakýkoliv. Jaký vás napadl jako první? Asi to nejspíše nebyl žádný český, nicméně nebudu nikomu vnucovat své domněnky. České obchody, krachují, protože lidé si raději zajdou do jiného řetězce, kde nakoupí stejné věci podstatně levněji než u českého prodejce. Netvrdím tím, že bych neudělala to samé, ale kdybychom začali opět naše prodejce a obchody podporovat, nemyslíte si, že by náš stát začal prosperovat?

Čím je to způsobeno? Jedná se o proces, který se zabývá prácí a urychlením pohybu zboží, lidí a myšlenek jak mezi státy, tak po celém světe, globalizace.
Její největší rozvoj nastal na konci 19 století, kdy se začal vznika státní trh a započala migrace obyvatelstva. Pohyb obyvatelstva způsobil rozšíření rozdílných myšlenkových ideologií do různých krajů světa. Takový pěkný příklad je i soupeření Santy Clause s Ježíškem. Ano za tohle vše může Globalizace.

Vrátím-li se k problematice obchodů, ty totiž, jak víte přispívají jakousi částkou vybranou na daních do státního rozpočtu. Ten dále peníze přerozděluje dále, například je přeměňuje v důchody či na příspěvky školám. Bohužel dnešní situace nám ukazuje, že státní rozpočet vybere méně než investuje, což se odráží později na státním dluhu. Máme tedy rozpočet schodkový.
Ovšemže by bylo pošetilé myslet si, že se investice do českých výrobků hned odrazí v ekonomice České republiky, ale rozhodně si myslím, že by nám to byť malinko pomohlo. Peníze, které by se v našich obchodech vydělaly by nešly k zahraničním investorům a šly by rovnou do státního rozpočtu. Bohužel můj názor je politikům nepříjemný, jelikož by o stálo mnoho úsilí a peněz, ale také proto, že se vlastně už ani zrealizovat kvůli míře globalizace nedá. Jen si představte, že by zmizelo například Tesco nebo Ikea. Nemyslitelné, já vím.

Vezmu-li to vše z druhé strany, díky Globalizaci máme přístup k výrobkům, které pochází ze zahraničí, k různým službám. V dalším případě nám umožňuje pochopení jiných kultur a jejich zvyklostí a tím nepatrně sbližovat svět dohromady. Já osobně beru v mnohém tento proces jako výhodu avšak mi je na druhou stranu líto naší ekonomiky, která tímto podle mě docela trpí.

Tento článek bych ráda zakončila citátem jehož autorem je Noam Chomsky.
"Není důvod bojovat proti globalizaci jako takové. Pokud by fungovala tak, aby sloužila zájmům lidstva, vnímali bychom ji jako pokrok."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama